Pegazus Alkotópályázat kiértékelése
Dátum: 2014. augusztus 25. hétfő, 14:04
Rovat: Híreink


Augusztus 15-én, Ipolyszakálloson, a Szlovákiai Magyar Írók Társasága által meghirdetett Pegazus Alkotópályázatra beérkezett pályaműveket értékelésére, majd a díjak átadására került sor. Az ünnepélyes díjátadón jelen volt Grendel lajos, a pályázat egyik védnöke, valamint a bírálóbizottság két tagja: Németh Zoltán és Mizser Attila. 
Tőzsér Árpád, aki a líra kategória védnöke volt, így vélekedett a pályaművekről:
Az idei PEGAZUS-pályázat versfelhozatala – mennyiségét s minőségét tekintve is –rendkívül gyenge. Értékelésre és díjazásra érdemes szöveget nem találtam benne, négy-öt darabját lehet olyan kísérletnek tekinteni, melyben meg-megcsillan a tehetség. 
Ezek: a „November” jeligéjű Perpetuum mobile, Ugyanazon a vonaton, Esküvői fénykép, és a „Hörcsögke” jeligéj Eső és Állatkák c. versek.


A „Perpetuum mobile” szövegei nem kezdőre s főleg nem fiatal kezdőre vallanak. A Sajó László, Krusovszky Dénes, Szálinger Balázs formaversein, paradoxális versbeszédén iskolázott szerző „középkorú” élet- és szellemi tapasztalatokkal dolgozik, aki ha ennek a versnyelvnek a kihívó modorosságait levetkőzi, legözelebb lehet akár Pegazus-győztes is. 
„Hörcsögke”, úgy tűnik, nem tudja eldönteni, hogy gyermekeknek vagy felnőtteknek ír. Biztosítom, általában és jó esetben nem is érdemes eldönteni, majd eldönti az olvasó, hogy kihez szólnak a művek. A pályázó egyébként ügyesen rímel és zeneiségükkel is vonzóak a versei, kár, hogy midegyikben akad egy-két olyan kép- vagy fogalomzavar, amely a komolyanvehetőségüket megkérdőjelezi. A szerzőt mindenesetre tehetségesnek érzem, és további munkára, elmélyülésre biztatom.
Elkeserítő a versnek, a lírának mint  műnemnek ez az elnépszerűtlenedése. Fiataljaink, úgy tűnik, lassan teljesen elfordulnak az érzelmi telítettségű kötött formáktól (vagy talán az irodalom egészétől is?): a pályázaton összesen négy költőjelölt vett részt, 24 drb. verssel. 
Beszédes számok. Úgy látszik, a vers mint műnem történetében megkezdődött a visszaszámlálás.

Grendel Lajos szerint, aki a próza kategória védnöke volt: "A jelenlegi felhozatal elég jó volt, bár a hibák megismétlődtek (illetve ismétlődnek). A kedélyesedő, másrészt szentimentális hang stb. És persze olykor-olykor a képzavarok, általában akkor, ha túl nagyot akar mondani az író. A Lázálom jelige mentes ezektől a zavaroktól, ráadásul megtanulta, hogy jobb kevesebbet mondani, de azt pontosan. Azonkívül humora is van. Igaz, ez amolyan rejtett humor, nem mindenkinek válik be, de azért humor. Tömören fogalmaz, látszik, hogy nem először vagy másodszor nyúl a tollhoz, ellentétben a többséggel. Tehát nem fogalmaz üres mondatokat, csakhogy nagyobb terjedelmű legyen az írása. Szóval a Lázálom jeligére szavazok, mert egy emelettel jobb, érettebb, mint a többi".

Díjazottak:

líra kategória: 
1. -
2. -
3. Gužák Klaudia, Nagy Hajnal Csilla
védnöki különdíj: -

próza kategória:

1. Puchla Nikoletta
2. Nagy Hajnal Csilla
3. Derzsi Bernadett
védnöki különdíj: Nagy Hajnal Csilla
zsűri dicséretében részesült: Rózsa Réka









A hír tulajdonosa: SZLOVÁKIAI MAGYAR ÍRÓK TÁRSASÁGA
http://www.szmit.sk

A hír webcíme:
http://www.szmit.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1626