Üdvözöl a(z) SZLOVÁKIAI MAGYAR ÍRÓK TÁRSASÁGA!
Hungarian Slovak 
 FŐOLDAL | TAGJAINK | ALAPSZABÁLY | TISZTSÉGVISELŐK | DÍJAINK | ELÉRHETŐSÉGEINK | SZPONZORAINK |
Opus - szlovákiai magyar írók folyóirata
Arany Opus Díj - főoldal
Jócsik Lajos-breviárium
Díjazottak
Szociális Alap
Opusonline
Szolgáltatások
· Híreink
· Rovatok
· Irodalomórák
· Rendezvények
· Pályázatfigyelő
· Kritikák
· Köszöntők
· Könyvajánló
·Fiatal Írók Köre
· Fiatal Írók Rovata
· Arany Opus Díj
· Jubilánsok
· Hazai magyar Lap-és Könyvkiadók ajánlata
· Képgaléria
· Emlékhelyeink
· Rólunk írták
· Hírek archívuma
· Linkajánló
· Keresés
· Jelentkezési lap
·Választmányi határozatok
Naptár
Március
Vas Hét Ked Sze Csü Pén Szo
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
Szavazás
Mit gondolsz a weboldalunkról?

Nagyon jó!
Elég jó...
Nem elég jó...
Nagyon rossz!



Eredmények
Szavazások

Szavazat 32991
Linkajánló
 Rólunk írták: Egyre kevesebb az író fiatal

Rólunk írták
Pályázatokat értékelt, és jubilánsokat köszöntött az SZMÍT

A középiskolások részére meghirdetett Pegazus Alkotópályázat, a pedagógusoknak kiírt Meghatározó olvasmányélményem – diákjaimnak pályázat ünnepélyes eredményhirdetésére, valamint a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának jubiláns írótársainak köszöntésére került sor pénteken a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának pozsonyi székházában.


A házigazda, Jarábik Gabriella köszöntője után a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke, Hodossy Gyula szólt a nagyszámú közönséghez, majd beszédében kiemelte, hogy mennyire fontos a pályakezdő tollforgatók számára nyújtott szakmai segítségnyújtás, s azt, hogy a tervezett műhelymunkák hatására talán elkerülhető lesz, hogy évről-évre gyengébb pályamunkák kerüljenek a bíráló bizottság elé. Tóth László, József Attila-díjas költő, a zsűri elnöke nehéz helyzetben volt, mert nehezen talált a Társaság nevéhez illő pályamunkát. Értékelő beszédét így folytatta: „Pályázatunknak évről évre kevesebb írni szándékozót, írással kacérkodót sikerül mozgósítania. A három évfolyam közül az idén jelentkezett a legkevesebb pályázó (24, akik a legkevesebb pályamunkát – 99-et – küldték be, az előző évieknél is kevesebben küldtek verset (15-en), s összességében idén érkezett a legkevesebb vers- (89) és a legkevesebb kisprózakísérlet (10) (csupán a próza kategóriában pályáznak évről évre ugyanannyian: 9-en). Mindennek lehetnek szervezési okai, azazhogy a kiíró nem tudta pályázati felhívását kellőképpen láthatóvá tenni, de kereshetjük okait az irodalom társadalmi környezetében, bizonyos társadalom-lélektani összefüggésekben, oktatásügyünk helyzetében, irodalomtanításunk minőségében stb. S én inkább afelé hajlok, hogy pályázatunk sikertelenségének okait errefelé (is) kell keresnünk, s ha a jövőn töprengünk, szélesebb körű társadalmi összefogásban kell gondolkodnunk. Persze, már tavaly is eltöprengtünk ezen. A helyzet viszont az, hogy szinte szó szerint megismételhetjük tavalyi gondolatainkat, értékelésünket, pontosan festeni fogják akkori szavaink a mostani helyzetet is.“
Grendel Lajos, Kossuth-díjas író, és Tőzsér Árpád, Kossuth-díjas költő, a pályázat védnökei még nehezebb helyzetben voltak, nehezen tudtak irodalmi érvényű ítéletet mondani. Tőzsér a Pegazus-anyagban nagyon kevés olyan verset talált, amelyben az anyagformálásnak, -szerkesztésnek és önválogatásnak legalább némi igényét és működését észlelte volna. Pegazus–különdíjra ebben az évben a beérkezett versekből nem tudott javasolni, viszont a tavaly általa alapított Bögöly-díjat a versanyag legkapitálisabb képzavarát kitüntetendő A lány balladája című versnek ítélte oda, amely így hangzott:
Hiányzol…
Engedd, hogy együtt ugorjuk át a gátat,
A gátat, amelyet az élet emelt közénk
Egy szebb, jobb holnapért
Tőzsér a következő mondatokkal zárta értékelését: „tehát: a fránya élet úgy akarja a szerencsétlen szerelmespárt a szebb és jobb holnapra vezérelni, hogy gátat emel közéjük. Az elmés fiatalok ki akarnak fogni az életen: amint állnaka gát két oldalán, együtt, azaz egyszerre ugranak, de így, sajnos, megint csak a gát két ellentétes oldalára kerülnek. Ez aztán valóban ballada: tragédia dalban elbeszélve.“
A vers kategóriában ebben az évben nem osztottak első és második díjat, viszont két harmadik helyezett is lett, mégpedig Salgó Viktória, érsekújvári gimnazista és a tornaljai Miklós Zoltán.
A próza kategóriában szintén nem volt első díjra érdemes pályamunka, második helyezett lett a kisudvarnoki Bíró Szabolcs, harmadik pedig a dióspatonyi Nagy Krisztián. Grendel Lajos, az érsekújvári Csere Nikolett írását védnöki különdíjjal jutalmazta.
Mészáros András filozófus, a Meghatározó olvasmányélményeim diákjaimnak pályázat zsűrielnöke sem volt teljesen elégedett. Felszólalásában így foglalta össze a véleményét: „Nem explikáltan ugyan, de a pályamunkákban is találkoztunk a visszatérő dilemmával: irodalomtörténetet, avagy irodalmat oktatunk-e/oktassunk-e az iskolákban? A magyar iskolarend hagyományai nyomán az erős irodalomtörténeti szempont itt is visszaköszönt annak minden pozitív és negatív vonásával egyetemben. Negatív tanulság volt a sok sablonos megoldás is, ami, sajnos, iskolarendszerünk lenyomata, vagyis túlmutat magán a pályázaton.“
A meghatározó olvasmányélményeim diákjaimnak-pályázat első helyezettje a kamocsai Galo Lukács Tímea lett, második helyezést az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium tanára, Benkő Tímea kapta, a harmadik díjat pedig a Szádalmási alapiskola pedagógusa, Peniaško Jolánnak ítélték oda.
A díjátadó ünnepség után a közelmúltban vagy a közeljövőben életjubileumukat ünneplő írótársak köszöntésére került sor. Elsőként az ősszel nyolcvanadik életévét betöltő Szőke Józsefet köszöntötte Tóth László, majd a márciusban született Cselényi László következett, akinek köszöntését H. Nagy Péter vállalta magára. A hetven esztendős Csicsay Alajost Lacza Tihamér köszöntötte, majd a két hölgy, a hetvenéves Földesné Kováts Piroska és a korát meghazudtolóan fiatalos, a jövő hónapban nyolcvanöt éves Mayer Judit következett, akiket Tőzsér Árpád és Duba Gyula köszöntött. Az ünnepeltek közül hárman sajnos egészségi problémák miatt nem tudtak eljönni, de az ő ünneplésük sem maradt el. Kövedi Károly a hatvanöt éves Fülöp Antalt köszöntötte, Vajda Barnabás pedig Monoszlóy Dezsőt, aki decemberben tölti be a nyolcvanötödik életévét. Végül, de nem utolsósorban a nyolcvanéves Zeman Lászlót köszöntötte Fazekas József főszerkesztő.

Nagy Erika
Új Szó
2008.6.19.



 
Kapcsolódó linkek
· Több hír: Rólunk írták
· Több hír: szmit


Legolvasottabb hír ebben a rovatban:
Rólunk írták:

Vida Gergely kapta a Madách-díjat

Hír értékelése
Értékelés: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a hírt:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

Parancsok

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

Kapcsolódó rovatok

Rólunk írták

Ehhez a hírhez nem lehet hozzászólni.




Web site powered by PHP-Nuke
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2005 by me.


Oldalkészítés: 0.20 másodperc