A Szlovákiai Magyar Írók Társasága a továbbiakban is nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozás kérdésére, ezért kiemelkedően fontosnak tartja, hogy a 2008/2009-es évben a pályakezdő tollforgatóknak szakmai segítséget nyújtson. Ennek leghatékonyabb formája a műhelymunka, a szárnybontogatók konkrét írásműveinek véleményezése-elemzése.
Az elmúlt egy évben harminchét szakmai segítséget igénylő fiatal küldte el írásait a Társaságnak, melyeket neves, segítő szándékú bírálatok megfogalmazójaként fellépő mentorok véleményeztek.
A X. Fiatal Írók Táborában alkalmuk volt a pályakezdőknek arra, hogy személyesen találkozzanak és dolgozzanak a mentorokkal. Nagyszerű eredmények születtek, az írások napról-napra csiszolódtak, igaz, meg is dolgoztak érte.
Szeptembertől új struktúrával indítjuk a Fiatal Írók Rovatát, melynek vezetője H. Nagy Péter irodalomtörténész, szerkesztő, aki a beküldött művek elolvasása után elbírálja, mely mentor a legalkalmasabb a véleményezésre.
A Szlovákiai Magyar Írók Társasága minden évben meghirdeti a Pegazus Alkotópályázatot középiskolások részére. Idén újdonságként közöljük, hogy a pályázatra érkezett munkák mindegyikéhez az alábbiakban felsorolt mentorok egyikének javaslata szükséges ahhoz, hogy az arra érdemes mű, illetve annak szerzője a bíráló bizottság elé kerüljön. Új elem, hogy a zsűri a díjazott szerző mentorát is jutalomban kívánja részesíteni.
A Fiatal Írók Rovatába és a Pegazus Alkotópályázatra szánt írásokat a
h.nagy@freemail.hu e-mail címre küldhetik a fiatalok, névvel, címmel, telefonszámmal kiegészítve. Azok, akik a Pegazus Alkotópályázatra jelentkeznek, küldjék el nevüket, címüket, valamint a jeligét és a látogatott középiskola megnevezését, elérhetőségeit. A jelige az oldalszámokkal ellátott kézirat minden oldalán szerepeljen!
Az elbírálásra benyújtott írásművek (kivétel a Pegazus Alkotópályázat anyaga) és az ahhoz tartozó elemzések, bírálatok és tanácsok a Fiatal Írók Rovatában minden érdeklődő számára elérhetőek lesznek.
A Fiatal Írók Rovatának mentorai a 2008/2009-es tanévben:
Ardamica Zorán (Fülek), költő, zenész, műfordító, egyetemi adjunktus
Bárczi Zsófia (Érsekújvár), prózaíró, egyetemi oktató
Bolemant László (Budaörs), költő
Csanda Gábor (Pozsony), szerkesztő, irodalomkritikus
Csepécz Szilvia (Párkány), író, költő, szerkesztő-riporter
Csehy Zoltán (Dunaszerdahely), Madách-díjas költő, műfordító, irodalomtudós, egyetemi oktató
Cs. Liszka Györgyi ( Pozsony), a Vasárnap főszerkesztője
Hizsnyai Zoltán (Helemba), József Attila- és Madách-díjas költő, esszéíró, szerkesztő
Juhász Katalin (Pozsony), Madách-nívódíjas költő, szerkesztő
Németh Zoltán (Ipolybalog), Madách- és Forbáth-díjas költő, szerkesztő, irodalomtörténész, kritikus, egyetemi oktató
N. Tóth Anikó (Ipolyság), Madách-díjas prózaíró, egyetemi oktató
Szászi Zoltán (Rimaszombat), költő, újságíró
Tőzsér Árpád (Pozsony), Kossuth-díjas költő, műfordító, szerkesztő, irodalomtörténész
Z. Németh István (Csicsó), költő, prózaíró, pedagógus